Uroczystość upamiętniająca 156 Rocznicę potyczki pod Starym Ochędzynem

Powstanie styczniowe, największy w XIX wieku polski zryw narodowy, rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. W czasie jego trwania doszło do ponad tysiąca bitew i potyczek, w których wzięło łącznie udział co najmniej 200 tyś. powstańców.

 

Powstanie upadło jesienią 1864 roku. Bilansem zrywu było kilkadziesiąt tysięcy Polaków poległych lub straconych przez Rosjan oraz 38 tyś. osób zesłanych na Syberię. Jednak mimo klęski militarnej, powstanie umocniło świadomość narodową Polaków i miało wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.

Również na terenie naszej gminy, dokładnie w miejscowości Stary Ochędzyn w lesie, 20 kwietnia 1863 r. miała miejsce potyczka oddziału Franciszka Parczewskiego z odziałem rosyjskim majora Siemianowa.

Uroczystości 156 rocznicy stoczenia potyczki w Starym Ochędzynie odbyły się 30 kwietnia pod kapliczką, która upamiętnia tamto wydarzenie.

Przedstawiciele władz samorządowych gminy Sokolniki, Zespołu Szkół w Starym Ochędzynie, OSP w Ochędzynie złożyli wiązanki kwiatów.

Pan Tomasz Jaciuk – członek Klubu Regionalno – Historycznego „Gloria Victis” wygłosił przemówienie na temat powstania styczniowego oraz potyczek, które rozegrały się w tym czasie na terenie naszego powiatu.

W imieniu Wójta Gminy Sokolniki oraz własnym składam serdeczne podziękowania wszystkim za udział w uroczystości . W sposób szczególny składamy podziękowania Panu Tomaszowi Jaciukowi z synem, za cenną lekcję historii.

Z. Siwik – Dyrektor GOKSiT w Sokolnikach

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ochędzyn Stary. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sylwia
5 lat temu

Młodemu pokoleniu przekazywane są informacje o przodkach tej ziemi. Chylę czoło organizatorom i grupie rekonstrukcyjnej.