Przedszkolaki widzami teatrzyku kamishibai

12 czerwca 2010 r. dzieci z Oddziałów Przedszkolnych przy SP w Teklinowie poznały historię afrykańskiej dziewczynki o imieniu Aisza, która musiała pokonywać długą drogę po wodę. Aisza to bohaterka opowiadania „Po drugiej stronie gór” Anny Onichimowskiej. Opowiadanie przedstawiła dzieciom pani Elżbieta Żłobińska- pracownik M-GBP w Wieruszowie. Do prezentacji utworu wykorzystała teatrzyk kamishibai – teatrzyk obrazkowy.

Kamishibai można porównać do wędrownego teatru marionetkowego, w którym miejsce lalek zajmują obrazy. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny/ekranu. Kartonowe plansze z obrazkami opowiadają historię, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Tył karty zarezerwowany jest na tekst oraz miniaturkę obrazka. Parawan stoi zwrócony do publiczności, czytający/opowiadający stoi z boku lub z tyłu i czyta opowieść, zmieniając płynnie plansze.

Pani Elżbieta w czasie spotkania z przedszkolakami poruszyła ważny temat dotyczący oszczędzania wody i sposobów jej ochrony. Dzieci aktywnie uczestniczyły podczas rozmów, spontanicznie wypowiadały się na poruszane tematy. Była to ciekawa propozycja zajęć łącząca literaturę i ekologię. Dziękujemy pani Elżbiecie za ciekawe i przemiłe spotkanie!

Opracowała: Jolanta Morta
Ten wpis został opublikowany w kategorii Teklinów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments