Odpust Przemienienia Pańskiego w Węglewicach

6 sierpnia 2019 odbył się odpust ku czci Przemienienia Pańskiego w Węglewicach.

 

 

W południe została odprawiona suma odpustowa, której przewodniczył ks. Marcin Załężny rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej. Zebranych przywitał na początku mszy św. – proboszcz parafii Trójcy Świętej ks. kanonik Ryszard Regulski.
Modlitewne spotkanie przeżywamy w tym roku w 40. rocznicę I Pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski,   towarzyszyło hasło: WRAZ z INNYMI STAŃ W KOŚCIELE aby znów odpowiedzieć na wołanie „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi.”

Oprawę muzyczną uświetnił chór działający przy Stowarzyszeniu Biała Góra w Węglewicach. W czasie uroczystości był obecny poseł na Sejm RP Paweł Rychlik. Podczas mszy św. zanoszono modlitwy za naszą Ojczyznę oraz w 4 rocznicę prezydentury – służby dla naszego kraju i ludzi Andrzeja Dudy Prezydenta RP.

Po raz 167. wyruszyła Piesza Pielgrzymka z Wieruszowa, aby potrzymać  tradycję, którą nasi Ojcowie ślubowali przed latami, jak wiemy z historii.
6 sierpnia – w święto Przemienia Pańskiego gromadzą się tu licznie rzesze ludzi, prosząc i dziękując Jezusowi Chrystusowi za łaski uzdrowienia.

Do Węglewic pielgrzymowano już za czasów naszych pradziadów. Pielgrzymki miały charakter dziękczynny, modlono się o odwrócenie epidemii cholery, która obiegła obszar miasta Wieruszowa i okolic. Ludzie prosili Boga o oddalenie epidemii. Lud postanowił podziękować za wysłuchane prośby zanoszących do Ojca Niebieskiego i wyruszyć w pątniczej pielgrzymce obierając pobliski kościół w Węglewicach, w którym znajdował się obraz „Przemienia Pańskiego” (znajduje się do dnia dzisiejszego).

Kult Pana Jezusa Przemienionego zaczął się rozwijać od XIX wieku a szczególnie przez pielgrzymów pieszej pielgrzymki z Wieruszowa i okolic, zwłaszcza, kiedy to 160 lat temu przyszli prosić o przemianę i oddalenie groźnej epidemii cholery, która siała spustoszenie w mieście. To tu w modlitwie postanowili błagać o odwrócenie choroby i nieszczęść przed obrazem Przemienienia Pańskiego w Węglewicach.

Dziś nie trzeba prosić Chrystusa Przemienionego o oddalenie i przeciwdziałanie groźnej epidemii.
Najsłodszy Jezu, Chryste nasz i Panie,
Dziś prosimy Ciebie usłysz to błaganie.
Cudowny Boże, przez Twe Przemienienie
Strapienia nasze obróć w pocieszenie.

kp

Ten wpis został opublikowany w kategorii diecezja kaliska, Religia, Węglewice, Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
4 lat temu

Pozdrowienia dla Wieruszowa i redakcji z południa Francji Cassis.