Nowi ochotnicy i szkolenie łódzkich Terytorialsów

06.09.2019 TORUN
SS SP 9 LBOT NA POLIGONIE W TORUNIU
FOT.DWOT

W ostatni piątek przed bramą 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu stawili się kolejni kandydaci, którzy wzmocnią szeregi 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

 

 

Wśród żołnierzy-ochotników są prawnicy, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, uczniowie klas maturalnych, studenci m. in. historii, języka migowego, psychologii, krupier a także jedna położna. Mają od 18 do 55 lat i wszyscy są mieszkańcami województwa łódzkiego. Łączy ich chęć podniesienia kwalifikacji, sprawdzenie swoich możliwości i realizacja marzeń o służbie w wojsku. Wszyscy rozpoczynają intensywne 16 – dniowe szkolenie podstawowe, które odbywa się na poligonie w Toruniu. Kandydaci poznają tam tajniki wojskowego rzemiosła m. in. z zakresu tzw. „zielonej taktyki”, terenoznawstwa, umiejętności posługiwania się bronią a także przeciwdziałania i zwalczania klęsk żywiołowych. Zwieńczeniem tego ponad dwutygodniowego szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa połączona z piknikiem służb mundurowych, którą część z żołnierzy – obywateli złoży 21 marca w Opocznie. Ze szkoleniem podstawowym na poligonie równolegle odbywa się szkolenia 8-dniowe dla żołnierzy, którzy wcześniej odbywali już jakiś rodzaj służby wojskowej. Równolegle część łódzkich Terytorialsów rozpoczęła dwutygodniowe szkolenie poligonowe zwane zintegrowanym a część szkoliła się w sobotę i niedzielę w ramach dwudniowych ćwiczeń rotacyjnych. Jak informuje mjr Arkadiusz Rubajczyk – Oficer Prasowy i Szef Sekcji Komunikacji Społecznej 9ŁBOT: W związku z napływem nowych ochotników i rozwijaniem kolejnych pododdziałów duża liczba szkolących się w jednym czasie staje się normą. Część naszej Brygady jest już na etapie szkolenia specjalistycznego, czyli w drugim jego roku i nieustannie trwa nabór ochotników na szkolenia podstawowe. Cały cykl szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej trwa trzy lata – ostatnim etapem jest zgranie taktyczne i certyfikowanie na poziomie plutonu i kompanii, po którym żołnierze osiągną status pełnej gotowości bojowej. Łódzcy Terytorialsi doskonalą swoje umiejętności aby w sytuacjach kryzysowych wspierać mieszkańców województwa łódzkiego. W 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, która powstała w styczniu 2018 roku, służy już ponad tysiąc żołnierzy OT. W województwie łódzkim funkcjonują dwa bataliony lekkiej piechoty w Zgierzu i Kutnie. Planowane jest sformowanie kolejnego batalionu w Łasku a w dalszej kolejności w Piotrkowie Trybunalskim. Osoby zainteresowane służbą w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zapraszamy do Wojskowych Komend Uzupełnień w Łodzi, Skierniewicach, Tomaszowie Maz. i Sieradzu.

3,5 tys. kobiet wśród Terytorialsów

– W obliczu stojących przed nami wyzwań największe znaczenie ma nie płeć żołnierza, a posiadane przez niego umiejętności i kompetencje. W Wojskach Obrony Terytorialnej pełni służbę już blisko 3,5 tys. kobiet. Razem z żołnierzami-mężczyznami budują one formację skupioną na misji, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności – powiedział dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła. Współczesne kobiety są zdecydowane i ambitne, nie boją się sięgać po to, o czym marzą, znają swoją wartość i wiedzą, na co je stać. Takie też są kobiety – żołnierze w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest ich już blisko 3,5 tys., co stanowi 15% całego stanu osobowego WOT i jest współczynnikiem trzykrotnie większym niż w wojskach operacyjnych. Wśród łódzkich Terytorialsów kobiety stanowią 13%. Od zeszłorocznego „8 marca”, liczba kobiet – żołnierzy w WOT zwiększyła się o blisko 60%. Często słyszymy o tym, ze kobiety wnoszą do zespołów tzw. „kompetencje miękkie”, podobnie jest w przypadku służby wojskowej, która do niedawna była utożsamiana jako „męski świat”.  Kobiety – żołnierze są bardziej skoncentrowane na celach, dużą przy tym wagę przywiązują do relacji. Są doskonałymi analitykami, często lepiej od mężczyzn potrafią zarządzać czasem, cechuje je asertywność i empatia. Kobiety są bardzo ważną częścią zespołu WOT. Jak zaznacza gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT ”W obliczu stojących przed nami wyzwań największe znaczenie ma nie płeć żołnierza, a posiadane przez niego umiejętności i kompetencje. Kobiety – żołnierze razem z mężczyznami budują formację skupioną na misji, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności”.  Zainteresowanie Pań służbą w całych WOT, jak i w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, od samego początku istnienia formacji było duże. Służba w WOT umożliwia kobietom zachowanie balansu, pozwala łączyć dotychczasową aktywność zawodową, życie rodzinne oraz pasje ze służbą Ojczyźnie. Służba w szeregach łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej to rozwiązanie idealne dla kobiet, które choć już są spełnione w wielu aspektach swojego życia, chcą zrobić „coś więcej” dla swojej małej ojczyzny i dla swoich najbliższych. Służba wojskowa dla wielu pań jest również doskonałą formą sprawdzenia się, pokonania swoich własnych słabości i nabycia nowych kompetencji oraz umiejętności. Kobiety – żołnierze – ochotnicy, służące w WOT, wykonują różne zawody, mają różne pasje. Niektóre są na początku życiowej drogi, inne mają ustabilizowane życie zawodowe i osobiste. Niezależnie jednak od tego ile mają lat, skąd pochodzą oraz jaki zawód wykonują mają jeden wspólny cel, chcą chronić swoich najbliższych, działać na rzecz swojej lokalnej społeczności.
Z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia. W tym dniu pamiętamy też o żonach, narzeczonych i matkach żołnierzy – mężczyzn, bez Waszego wsparcia nie byłaby możliwa ich służba. Serdeczne życzenia przesyłamy także do pań – weteranek Armii Krajowej i powojennego podziemia niepodległościowego, to na Waszym doświadczeniu walki budujemy naszą tożsamość. Nie zapominamy także o kobietach – pracownikach resortu obrony narodowej, które wnoszą wiele nowatorskich rozwiązań i świeże spojrzenie na wiele spraw.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łódzkie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments