Lipiec – dwie daty, dwie rocznice

Lipiec, dwa dni w historii Polski, dwie daty na przełomie 200-stu lat i dwóch epok. Daty praktycznie określające początek i koniec panowania dynastii Jagiellonów.

Pierwsza to końcowy okres epoki średniowiecza. Lata 476 n.e. do 1453 roku. Druga, nowożytność – epoka na terenie Polski do 1795 roku, okres trzeciego rozbioru państwa polskiego.

Średniowiecze – wzgórza Grunwaldu, 15 lipca 1910 roku, wojska unii polsko-litewskie pod dowództwem Władysława II Jagiełły pokonują w jednej z największych bitew epoki średniowiecza, rycerstwo zakonu krzyżackiego, wspierane przez kwiat rycerstwa Zachodniej Europy pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena.
To wygrana bitwa i miejsce początku drogi do wydarzenia z dnia 10 kwietnia 1525 roku, daty hołdu pruskiego, aktu przekształconia Prus Zakonnych, jako lenno Polski, w Księstwo Pruskie.

Nowożytność – Kłuszyno, miejscowość na zachód od Moskwy. Dzień 4 lipca 1610 roku. Wojsko polskie pod dowództwem hetmana Stanisława Żółkiewskiego odnosi zwycięstwo nad wielokrotnie liczniejszym wojskiem moskiewsko-szwedzkim. Wojskiem idącymi na odsiecz oblężonemu prawie dwa lata Smoleńsku przez szlachtę polską. Smoleńsk województwo Rzeczpospolitej Obojga Narodów odzyskane w wyniku zdobycia przez Zygmunta III Wazę podczas wojny polsko-rosyjskiej 1609–1618. Polska w swojej historii w 1919 roku na terenach północno-wschodnich osiąga najszersze granice.

Po zwycięstwie pod Kłuszynem, syn Zygmunta III Wazy – Władysław zostaje obwołany carem. Następstwem tego, 4 listopada, to dzień wypędzenia Polaków z Moskwy. W Rosji obchodzony, jako Dzień Jedności Narodowej. Należy zapamiętać, Moskwa zdobyta została tylko trzykrotnie w swojej historii. Przez Tatarów w 1382 roku, przez polskie wojsko dowodzone przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego w 1610 roku i Napoleona w 1812 roku.


Nagrobek Żółkiewskich w Żółkwi.

Dzień 4 lipca 2020 roku to 410. rocznica bitwy pod Kłuszynem, a dzień 15 lipca 2020 roku 610. rocznica bitwy pod Grunwaldem. To dni obchodu siły Państwa polskiego, dowodu umiejętności dowodzenia i odnoszenia zwycięstw w bitwach toczonych w historii naszej Ojczyzny.

Marek Zgadzaj

Dokumenty źródłowe:
1. Podręcznik do nauki historii na drugą klasę gimnazjum -wydanie Lwów Wydawnictwo Zakładu Narodowego Imienia Ossolińskiego  1934 rok
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments