Konkurs „SOŁTYS NA PLUS Województwa Łódzkiego” i wsparcie dla inwestycji w gospodarkę wodno-ściekową

Konkurs „SOŁTYS NA PLUS Województwa Łódzkiego” rozpoczęty

Plac zabaw, siłownia pod chmurką, altana do spotkań integracyjnych, odnowione miejsce dla koła gospodyń wiejskich– większość tych miejsc powstaje albo zyskuje nowe oblicze dzięki sprawnemu działaniu sołtysa. Lokalnego gospodarza, który dba o nasze najbliższe otoczenie.

Chcąc docenić zaangażowanie sołtysów urząd marszałkowski zaprasza do udziału w konkursie, w którym wybierzemy „SOŁTYSA NA PLUS Województwa Łódzkiego”.

O rozpoczęciu konkursu poinformował podczas briefingu prasowego Andrzej Górczyński, członek zarządu województwa łódzkiego.

– Sołtysi to liderzy wiejskich społeczności, ludzie energiczni, cieszący się autorytetem, który zdobywają każdego dnia w rozmowach z sąsiadami. Podczas tych rozmów powstają pomysły zrodzone z potrzeb, które później można wskazać na przykład marszałkowi. Tak powstają równe chodniki, bezpieczne drogi, place zabaw i inne miejsca spotkań integrujące sąsiadów. Dlatego bycie sołtysem to odpowiedzialna misja, którą sołtysi z powodzeniem wypełniają, ponieważ potrafią wsłuchać się w potrzeby sąsiadów – mówił Andrzej Górczyński.

Jak dodał, samorząd województwa łódzkiego współpracuje z sołtysami i wspiera ich na różne sposoby: – Konkurs, który dziś, 11 marca, czyli w Dzień Sołtysa, rozpoczynamy, jest jednym ze sposobów docenienia ich pracy.

Kandydatów do konkursu można zgłaszać od 11 marca do 30 kwietnia 2021 roku. Mogą to zrobić rady sołeckie, mieszkańcy sołectwa, rady parafialne, a także organizacje pozarządowe Ochotnicza Straż Pożarna, koła gospodyń wiejskich, organy władzy samorządowej. Formularz zgłoszeniowy oraz pełny regulamin konkursu jest dostępny na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego pod adresem konkurs-soltys.lodzkie.pl

Samych sołtysów zapraszamy do odwiedzenia platformy soltys.lodzkie.pl

– Zarejestrujcie się tam, państwo i zostawcie swoje dane kontaktowe. Pozwoli nam to na nawiązanie bliższych relacji i zwyczajną pomoc przy staraniu się o granty sołeckie czy inne formy wsparcia z naszej strony – dodał Andrzej Górczyński.

Andrzej Górczyński poinformował także o rozstrzygnięciu trzeciego naboru na pomoc finansową dla gmin, związków międzygminnych oraz spółek, w których udziałowcami są jednostki samorządu terytorialnego w ramach zadania „Gospodarka wodno-ściekowa”.

Zarząd Województwa Łódzkiego rozstrzygnął trzeci już nabór wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu „Gospodarka wodno-ściekowa” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii”. Środki na ten cel pochodzą z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

– Wsparcie dla inwestycji związanych z jakością wody oraz z budową sieci kanalizacyjnych to jeden z naszych priorytetów – mówił Andrzej Górczyński.

W ramach naboru złożono 91 wniosków na kwotę pomocy przekraczającą 98 mln zł. Obowiązujący obecnie limit środków pozwoli na przyznanie pomocy 37 wnioskodawcom, jednakże Zarząd Województwa Łódzkiego po raz kolejny podjął starania o zwiększenie środków finansowych na poddziałanie obejmujące gospodarkę wodno-ściekową. Dzięki tym działaniom, już wkrótce Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyzna Samorządowi Województwa Łódzkiego kolejne środki, które umożliwią udzielenie wsparcia finansowego wszystkim uczestnikom trzeciego naboru wniosków, którzy otrzymają pozytywną ocenę weryfikacji merytorycznej.

Wnioski o wsparcie składają gminy, związki międzygminne oraz spółki, w których udziałowcami są jednostki samorządu terytorialnego. Na zadania można otrzymać pomoc wysokości nawet 2 mln zł, a przyznane środki można wykorzystać na budowę, przebudowę albo wyposażenie instalacji służących do zaopatrywania w wodę, urządzeń do odprowadzania ścieków (np. oczyszczalni, w tym przydomowych), systemów kanalizacyjnych oraz instalacji do osadów ściekowych.

Doświadczenia obecnego okresu programowania pokazują, że nabory wniosków dotyczące gospodarki wodno-ściekowej cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

Z pewnością, dzięki przyznanym dotychczas przez Zarząd Województwa Łódzkiego środkom, sytuacja w wielu gminach naszego województwa uległa znacznej poprawie. Pomimo bardzo dużych środków finansowych skierowanych na ten obszar, wciąż występują w tym zakresie liczne potrzeby zgłaszane przez jednostki samorządu terytorialnego. Potrzebom tym sprostać należy w przyszłej perspektywie finansowej 2021-2027.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
Kancelaria Marszałka
Wydział Prasowy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments