Kronika prasowa KPP w Wieruszowie

1. „Wystrzał” opony przyczyną kolizji na S 8
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie interweniowali w czwartkowe popołudnie na trasie S 8 w powiecie wieruszowskim.

 

W miejscowości Wyglądacze kierujący skodą uderzył w bariery energochłonne. Przyczyną tego zdarzenia było pękniecie opony pojazdu.

Do tej kolizji drogowej doszło 24 czerwca 2021 roku o godzinie 15:00 na 134 km trasy S 8 w miejscowości Wyglądacze. Na miejscu policjanci ustalili, że kierujący skodą octavią, 32 – letni mieszkaniec powiatu radomszczańskiego, uderzył w bariery energochłonne. Przyczyną tego zdarzenia było pęknięcie opony pojazdu, który uległ znacznemu uszkodzeniu. Policjanci zabezpieczyli to miejsce do czasu usunięcia skutków tego zdarzenia. Kierujący skodą w chwili tej kolizji był trzeźwy.

2. Za wywołanie niepotrzebnej czynności służb odpowie przed sądem ?
W czwartkowy wieczór wieruszowscy policjanci podjęli interwencję wobec mężczyzny, który w Mirkowie w gminie Wieruszów wszedł na wiadukt trasy S 8. Funkcjonariusze sprowadzili „spacerowicza” w bezpieczne miejsce. Niewykluczone, że mężczyzna odpowie przez sądem za wywołanie niepotrzebnej czynności służb ratunkowych.

24 czerwca 2021 roku po godzinie 21:00 dyżurny wieruszowskiej komendy policji został poinformowany o mężczyźnie, który na rzeką Brzeźnica w Mirkowie wszedł na wiadukt trasy S 8. Na miejscu, po zewnętrznej stronie wiaduktu, policjanci zastali mężczyznę, który nie chciał zejść do kosza znajdującego się na strażackim wysięgniku. W tej sytuacji funkcjonariusze bez wahania weszli na wiadukt i sprowadzili mężczyznę w bezpieczne miejsce. Po wylegitymowaniu okazało się, że jest nim 29 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, który był kompletnie pijany.

Policyjny alkomat wskazał w jego organizmie, aż ponad trzy promile alkoholu. Funkcjonariuszom tłumaczył, że przejście przez wiadukt to wyzwanie, które sobie zadał do wykonania. Konsekwentna postawa policjantów sprawiła, że 29 – latek został sprowadzony w bezpieczne miejsce, gdzie służby medyczne udzieliły mu pomocy. Niewykluczone, że mężczyzna odpowie przed sądem za wywołanie niepotrzebnej czynności służb ratunkowych. Za takie wykroczenie grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nawet do 1500 złotych. Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tej sytuacji. Apelujemy o rozwagę i rozsądek w miejscu zamieszkania lub pobytu. Brak roztropności i działanie alkoholu w takiej sytuacji, mogło skończyć się tragedią. Po zakończonej interwencji mężczyzna został przekazany rodzinie.

3. W obszarze zabudowanym pędził 143 km/h
Policjanci wieruszowskiej drogówki w sobotni poranek, przerwali brawurową jazdę 24-letniemu mieszkańcowi powiatu wieruszowskiego. W Sokolnikach, w obszarze zabudowanym, mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość o 93 km/h. i stracił uprawnienia do kierowania pojazdami.

W minioną sobotę, 26 czerwca 2021 roku przed godziną 8:00 w Sokolnikach na drodze wojewódzkiej 482, policjanci zauważyli audi A4, który z dużą prędkością jechał w kierunku Wielunia. W obszarze zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie dopuszczalnej prędkości do 50 km/h, prędkość pojazdu wynosiła aż 143 km/h. W tej sytuacji funkcjonariusze ukarali kierującego wysokim mandatem karnym i nałożyli dziesięć punktów karnych. Przez najbliższe 3 miesiące amator szaleńczej jazdy, nie będzie także mógł kierować pojazdami, ponieważ policjanci zatrzymali mu prawo jazdy.

Przypominamy, że w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym powyżej 50 km/h, policjant ujawniający takie wykroczenie w trakcie kontroli drogowej, obligatoryjnie zatrzymuje kierowcy prawo jazdy. Po przesłaniu informacji do właściwego starosty zostaje wydana decyzja administracyjna, skutkująca zatrzymaniem prawa jazdy za pierwszym razem na 3 miesiące. Ujawnienie sytuacji ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, oznacza jego wydłużenie do 6 miesięcy. Jeżeli i w tym czasie osoba po raz kolejny będzie kierowała pojazdem, musi liczyć się z konsekwencją cofnięcia uprawnień.

4. Niebezpieczne burze – zadbajmy o nasze bezpieczeństwo
W związku z prognozowanymi burzami apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Unikajmy parkowania aut pod drzewami, usuwajmy także z balkonów i parapetów wszystkie przedmioty, które podczas silnych wiatrów mogą stwarzać zagrożenie. Pamiętajmy, że w wyniku wyładowań atmosferycznych giną również ludzie.
Burza zawsze stanowi zagrożenie. Dlatego warto znać kilka zasad, które uchronią nas przed niebezpieczeństwem. Pamiętajmy o zdrowym rozsądku!

W domu:
• zabezpiecz się w awaryjne oświetlenie takie jak latarka czy świeczki;
• usuń z balkonów i tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie;
• sprawdź czy okna i drzwi są zamknięte;
• w czasie burzy nie podchodź do okien;
• unikaj korzystania z telefonów komórkowych;
• nie wychodź z domu, jeśli nie musisz.
Na otwartej przestrzeni:

O ile to możliwe, wejdź jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekaj burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości:
• nie zatrzymuj się i nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi czy w pobliżu trakcji kolejowych;
• odsuń się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykaj;
• jeśli jesteś w wodzie, natychmiast wyjdź na brzeg.

Gdy jedziemy pojazdem:
• zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu jeśli to tylko możliwe;
• nie zatrzymuj się pod drzewami, powalony wiatrem konar może przygnieść samochód;
• jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie.

Uderzenie pioruna może skończyć się pożarem, uszkodzeniem konstrukcji budynku, przepaleniem instalacji elektrycznej, telewizora, lodówki, czy innych przedmiotów podłączonych do prądu. Może również spowodować śmierć.

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments