Jan Kasendra pogromcą mistrzów Polski

W Hali Sportowej „Olimpijczyk” klubu Superligi Energa KTS Toruń odbyły się Mistrzostwa Polski Amatorów pod patronatem Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Tym razem była to 3-dniowa impreza w której we wszystkich kategoriach wzięło udział 239 zawodników.

W pierwszych dwóch dniach zawodów w kategoriach wiekowych uprawnieni do startu byli pingpongiści, którzy nigdy nie brali udziału w rozgrywkach indywidualnych i drużynowych organizowanych przez Polski Związek Tenisa Stołowego i Wojewódzkie Związki Tenisa Stołowego (z wyjątkiem zawodów dla weteranów i amatorów) lub zawodnicy, którzy pierwszy raz wystąpili lub nadal występują w w/w rozgrywkach po ukończeniu 40 roku życia (wiek weterana) do III ligi włącznie.

Natomiast w ostatnim dniu turnieju w kategoriach Open mogli zagrać wszyscy wymienieni wyżej zawodnicy i dodatkowo zawodnicy, którzy występują lub w przeszłości występowali w rozgrywkach organizowanych przez PZTS (III liga, II liga, I liga, Superliga z zastosowaniem odpowiednio 2-, 4- i 6- letniej przerwy).

Właśnie w tej ostatniej kategorii Open powyżej 50 lat duży sukces osiągnął 62-letni mieszkaniec Kępna Jan Kasendra, który w bardzo silnej konkurencji zajął znakomite 3 miejsce. Godny podkreślenia jest fakt, że Kasendra w drodze do podium przegrał tylko 1 mecz z wicemistrzem Polski kategorii 40-55 lat oraz finalistą tego turnieju Robertem Różyńskim i pokonał wielu renomowanych rywali w tym również „świeżo upieczonych” mistrzów Polski.

W drugiej rundzie wygrał z tylko o 4 lata starszym mistrzem Polski kategorii powyżej 66 lat Marianem Olechnowiczem,  natomiast w meczu o wejście do najlepszej czwórki zwyciężył tegorocznego mistrza Polski w najliczniej obsadzonej kategorii 40-55 lat (69  zawodników) Mariusza Regulskiego z Warszawy.

Chociaż Kasendra prowadził już 2:0 w setach, miał piłki meczowe na 3:1, cały czas przeważał w 5 secie m.in. 9:6, rywal doprowadził do wyrównania.Jednak ostatnie słowo należało do kępińskiego pasjonaty tenisa stołowego, który wygrał tego seta 11:9 i cały mecz 3:2. W meczu o 3 miejsce spotkał się ze srebrnym medalistą kategorii 56-65 lat – Grzegorzem Dziobą z Aleksandrowa Kujawskiego i pewnie go pokonał. Należy dodać, że mistrz Polski Anno Domini 2022 w tej kategorii Mariusz Żurek z Tarnowskich Gór zajął dopiero miejsce 13-16 a były zawodnik Startu Włocławek grającego w najwyższej klasie rozgrywek Ryszard Szudzikowski został sklasyfikowany na miejscach 5-6.

O poziomie tej kategorii- Open powyżej 50 lat dobitnie świadczy informacja, że jej zwycięzcą został inny zawodnik Ekstraklasy, członek kadry narodowej i rozszerzonej kadry w cyklu olimpijskim w latach 1985-1988 przed IO w Seulu, indywidualny Mistrz Polski Juniorów Młodszych (Wrocław 1985) Rafał Suszycki z Warszawy.

Mniej udany występ zanotował Kasendra pierwszego dnia zawodów w kategorii 56-65 lat, gdy przyszło mu bronić tytułu mistrza Polski zdobytego w poprzedniej edycji Mistrzostw Polski Amatorów w 2019 roku. W tym przypadku potwierdziła się stara sportowa zasada, że łatwiej zdobyć tytuł niż go obronić.

Emerytowany nauczyciel z Kępna rozstawiony z numerem 1 już w 2 rundzie trafił na swojego odwiecznego rywala Jerzego Ciekańskiego. Mimo prowadzenia i piłki setowej w 1 secie przegrał go. Wysoka stawka meczu, towarzyszący mu stres sprawiły, że mimo ambitnej walki udało się Kasendrze wygrać tylko jednego seta i musiał tym razem uznać wyższość kolegi, który jak się później okazało zakończył zmagania na wspaniałym 3 miejscu.

W tym miejscu można przypomnieć, że niedawno w XXVIII Otwartych Mistrzostwach Powiatu Ostrzeszowskiego triumfował Kasendra po zaciętym boju w finale właśnie z Jerzym Ciekańskim. Po tej porażce Kasendra się otrząsnął i pokonał następnego rywala wyraźnie 3:0, ale potem zmierzył się z zawodnikiem gospodarzy Jackiem Maćkiewiczem, któremu uległ 1:3. Chociaż wygrywał kolejne pojedynki, ta pierwsza porażka w tak wczesnej fazie zadecydowała, że został sklasyfikowany ostatecznie na 13 miejscu.

Wątpliwym pocieszeniem jest to, że 2 zawodnik poprzednich mistrzostw Wojciech Ratyński z Warszawy zajął jeszcze niższe, bo 19 miejsce. Resumując mimo wszystko dzięki 3 miejscu w tak doborowym towarzystwie w kategorii Open powyżej 50 lat wyprawę do Torunia można uznać za udaną.Trzej najlepsi w każdej z kategorii otrzymali okazałe statuetki,  nagrody pieniężne a zwycięzcy tablety ufundowane przez Superligę.

W zgodnej opinii uczestników turniej stał na bardzo wysokim poziomie, przebiegał w miłej, sportowej atmosferze a przeprowadzony został wzorcowo przez klub Energa KTS Toruń pod patronatem Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

3. Jan Kasendra – Kępno
4. Grzegorz Dziuba – Aleksandrów Kujawski – wicemistrz Polski kategorii 56-65 lat
5-6. Mariusz Regulski – Warszawa – mistrz Polski kategorii 40-55 lat
13-16. Mariusz Żurek – Tarnowskie Góry – mistrz Polski kategorii 56-65 lat
13-16. Marian Olechnowicz – Strzelce Krajeńskie –mistrz Polskikategorii 66 lat i więcej

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.