Teatrzyk Kamishibai w opatowskich bibliotekach

27 stycznia 2023 r. Gminną Bibliotekę Publiczną w Opatowie oraz Filię Biblioteczną w Łęce Opatowskiej odwiedził wyjątkowy gość, Pani Elżbieta Żłobińska z Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu Filii w Wieruszowie. Pani Ela zapoznała dzieci z tradycyjną japońską sztuką teatralną kamishibai.

 

Kamishibai (jap. Kami-papier, shibai-sztuka) to inaczej „papierowy teatr” nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Jest to technika opowiadana, czytana wywodząca się z Japonii, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Teatrzyk kamishibai stanowi oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności. W ten sposób opowieść zdecydowanie wyodrębnia się z otaczającej rzeczywistości.

Podczas spotkania przedszkolaki z Siemianic i Łęki Opatowskiej wysłuchały i obejrzały opowiadanie pt. „Pani zamieć” autorstwa J. i W. Grimm z ilustracjami Łukasza Łubińskiego oraz „O panach Palcach” autorstwa Juliana Brudzewskiego z ilustracjami Pauliny Procner, w której dzieci brały czynny udział.

Po wysłuchaniu i obejrzeniu historyjki obrazkowej zamkniętej w magicznym pudełku, dzieci chętnie uczestniczyły w rozmowie dotyczącej poznanej historii i jej bohaterów. Wyrażały swoje zdanie na temat obejrzanego spektaklu oraz chętnie zadawały pytania lektorce.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments