Rozpoczęły się ćwiczenia poligonowe

Żołnierze z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli swoje szkolenia zintegrowane. Pododdziały łódzkich Terytorialsów w marcu szkolić się będą w wojskowych obiektach szkoleniowych I w terenie przygodnym.

Każdy Terytorials rozpoczynając służbę w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej ma obowiązek uczestniczyć w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym.
Żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową zależności od długości pełnionej służby, ma przydzielony odpowiedni etap szkolenia. Etap indywidualny – to nauka i doskonalenie podstawowych umiejętności zdobytych podczas szesnastodniowego szkolenia podstawowego, gdzie żołnierz zdobywa bazę wiedzy z zakresu pomocy medycznej i wiedzy teoretycznej. Etap specjalistyczny skupia się na nauce do konkretnej funkcji pełnionej w pododdziale, np. saper, medyk. Kolejnym etapem jest etap zgrywający, który koncentruje się na pracy w zespole z uwzględnieniem różnych uwarunkowań terenu, w którym żołnierze będą realizować swoje zadania.

Szkolenie zintegrowane stanowi nie tylko sprawdzenie umiejętności poszczególnych pododdziałów, ale również nabycie doświadczenia w działaniach wspólnych oraz implementację nowych pomysłów w realizacji zadań.
W 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej realizowany jest projekt bojowego wykorzystania dronów komercyjnych pod nazwą DROBINA. Bazując na doświadczeniach z walk na Ukrainie oraz zgodnie z programem szkoleń, operatorzy bezzałogowych statków powietrznych (BSP) doskonalą swoje umiejętności w obszarze rozpoznania, wykorzystania improwizowanych środków bojowych zintegrowanych z dronami oraz w koordynacji działań z kierowanym ogniem artylerii. Na szkoleniu zintegroanym, organizowanym przez 91 Batalion Lekkiej Piechoty w Zgierzu realizowane będą działania związane z medycyną pola walki. Szturm na pozycje umocnione piechoty będzie wymagał szybkiego rozpoznania rejonu, wsparcia walki w transzejach oraz ewakuację medyczną rannych przy użyciu i pod osłoną dronów. Kolejne zadania będą obejmować symulację ostrzału moździerzowego, użycia dronów FPV (First Perspective View) na ruchome cele, współdziałanie strzelców wyborowych z operatorami BSP oraz umiejętność kamuflażu żołnierzy przed obserwacją z powietrza. Drony będą wspierać działania poprzez zapewnienie transmisji obrazu oraz przekazywanie danych przy użyciu aplikacji mobilnej ATAK, umożliwiającej efektywne zarządzanie polem walki na niskim szczeblu dowodzenia.
Każdy pododdział 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej otwarty jest na pomysły i kreatywność nowych żołnierzy podczas realizacji zadań. Drony to nie jedyne narzędzie jakie nasza Brygada wykorzystuje w ćwiczeniach.
Joanna Pilas

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments