„Pierwszy bój” – inscenizacja ataku na carską strażnicę graniczą w Bolesławcu

W Bolesławcu  w dniu 21.10.2023 w okolicach Starego Młyna zorganizowano inscenizację ataku na carską strażnicę graniczną. W zorganizowanej przez stowarzyszenia inscenizacji udział wzięli rekonstruktorzy ze :

 

– Stowarzyszenia Historycznego im. Ks. Szczepana Walkowskiego w składzie: E. Tomaszek, Weronika Jaciuk, Tomasz Jaciuk, Jerzy Przybył, Iwona Chadryś , Bogdan Chadryś, Piotr Kołodziejczyk
– Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej
– Stowarzyszenia Złoty Krzyż

Scenariusz inscenizacji prowadzał liczna grupę obserwujących mieszkańców Bolesławca i zaproszonych gości poprzez scenę:

Zatrzymania dwóch młody chłopców przez Moskali celem wcielania ich do armii carskiej , popularnie nazywano to branką a służba w armii trwał tylko, 25 lat.  Sytuacja taka powodowała duże niezadowolenie społeczne.

W kolejnej scenie kobiety na posterunku granicznym domagają się wypuszczenia pojmanych przynosząc ze sobą artykuły spożywcze. Carscy zaczęli jednak źle traktować kobiety.  W kolejnej scenie pojawiają się powstańcy, którzy atakują posterunek. Po brawurowej akcji powodują wycofanie się Rosjan i odbicie pojmanych, którzy zasilają oddział powstańczy.

Niebawem następuje jednak kontrofensywa żołnierzy carskich . Są oni jednak dobrze uzbrojeni i wyszkoleni. Przy tak dużej sile ognia odział powstańców zmuszony jest do wycofania. Na polu tej potyczki zostają zabici a rannych powstańcy zabierają ze sobą i wycofują się z zasięgu działań carskiego posterunku.

W kolejnej odsłonie uroczystości upamiętniającej 160. rocznicę wybuch Powstania Styczniowego jest złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem na Bolesławieckim Rynku.

Uroczystość w Bolesławcu zaszczycili swa obecnością: Pan Piotr Polak poseł na Sejm RP, Pani Iwona Sieracha asystent krajowy posła do parlamentu europejskiego Witolda Waszczykowskiego, Krzysztof Ciebiada poseł Sejmu RP ósmej kadencji.

Uroczystość ta była  okazją do zakomunikowania  o rozpoczętych działaniach dotyczących  160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

E.Tomaszek
foto/film – Piotr Kołodziejczyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments